Po téměř čtyř letech letech cestování po Evropě jsme se rozhodli, že se posuneme zase o kus dál a na vlastní pěst vyrazíme do Thajska. Následovalo dlouhé rozhodování o tom, která místa navštívíme tak, aby 15 denní cesta nebyla hektická, ale zároveň jsme chtěli navštívit co nejvíce míst. Nakonec naše první Thajsko vypadalo následovně:
Bangkok – Krabi – Phi Phi – Koh Lanta – Phuket – Bangkok
Veškeré záležitosti od letenek, přes ubytování, jídlo, výlety či transfery jsme si zařizovali kompletně sami a tímto článkem bych chtěla přiblížit těm z vás, kteří nad návštěvou Thajska uvažujete, kolik nás to stálo a jak celý náš trip probíhal 🙂
Letenky
Letenky se obecně doporučují kupovat co nejvíce dopředu, nám se ale poštěstila druhá možnost. Nad návštěvou Thajska jsme uvažovali už nějaký ten pátek, ale letenky jsem aktivně začala hledat až po Vánocích. Tím „hledat“ mám na mysli sedět většinu dne u počítače a co 10 minut sledovat, zda se náhodou někde nezměnily ceny letenek. Po pár dnech hledání na mě vyskočily přímé zpáteční letenky s Austrian Airlines s nejnižší cenou, kterou jsem po celou dobu hledání viděla a tak jsem neváhala a rychle kupovala. Jedna letenka nás tak necelé 4 měsíce před odletem stála 14 500,-. Jelikož to byl náš první dálkový let a nebyla jsem si jistá, zda nás při check-in systém posadí vedle sebe, zakoupila jsem nám dvě sedačky za 1690,-. Nicméně při zpátečním letu jsme toto už neřešili a systémem nám byly přiřazeny sedačky vedle sebe, proto doporučuju (pokud Vám nevadí, že nebudete sedět u okna) sedadla nekupovat a peníze utratit například za dobré jídlo na místě 🙂 Odlet z Vídně s Austrian Airlines hodnotím kladně. Pokud by Vás zajímalo, jak letadlo uvnitř vypadá a jak probíhá let, natočili jsme krátké video:
Peníze, ubytování, vnitrostátní lety
Hned po zajištění letenek jsme začali hledat informace ohledně peněz a směny. Co se týče vstupu do Thajska, u kontroly můžete být požádáni, abyste se prokázali 20 000,- THB (v rámci jedné rodiny 40 000,- THB), případně stejným obnosem v některé z celosvětových měn. Tuto informaci jsme si několikrát ověřovali a hledali různě po internetu diskuze a i přesto, že lidé psali, že se hotovost spíše nekontroluje, peníze jsme u sebe měli, aby nedošlo k problému. V Česku jsme si tedy směnili tuto částku na eura s tím, že si je budeme v Thajsku postupně směňovat podle kurzů. Neměli jsme v plánu utrácet větší sumy peněz, proto jsme se báli, abychom peníze vůbec využili. Veškeré ubytování jsem tedy rezervovala předem a u těch, kde bylo možné platit až na místě, jsem tuto možnost zvolila, abychom se peněz zbavili. Ohledně ubytování opravdu doporučuji hledat a rezervovat v aplikaci Agoda, kde jsou ceny ještě o něco menší než na Bookingu a mnohdy i za lepších podmínek (delší doba storna či platba až v ubytování). Ubytování vždy hledejte co nejdříve to jde, později jsou ta lepší ubytka vyprodaná nebo příliš drahá. Jelikož jsme měli naši cestu naplánovanou už dopředu, stihli jsme si doma zajistit i 2 vnitrostátní přelety z Bangkoku do Krabi a z Phuketu zpět do Bangkoku, ale myslím si, že není problém zakoupit i přímo na místě. Pokud ale máte pevně stanovený harmonogram, určitě je jistější a také levnější kupovat lety předem. Za dva lety jsme pro dva zaplatili cca 3800,- a kupovali jsme přímo přes aplikaci společnosti Air Asia.
Bangkok – ubytování, přílet
Do Bangkoku jsme přiletěli a strávili jsme v něm 3 noci. Ubytování jsme měli dlouho dopředu rezervované v Amara Bangkok hotelu a byl to pro nás jeden z nejlepších zážitků. Hotel je fakt nádherný a má vysoce posazený rooftop bazén, kdy jde především za tmy o opravdu nenahraditelnou podívanou jako z jiného světa. Hotel je dost drahý, my jsme ale přes Agodu a dva měsíce dopředu získali cenu pro dva na tři noci zhruba 6500,-. Je pravda, že je hotel tak nějak mimo centrum, ale v Bangkoku funguje hustá síť dopravy včetně metra, vlaků, tuk tuků a Boltu. My využívali především Bolt a to z několika důvodů – Bolt je v Thajsku levnější než například tuk tuk, všude Vás dopraví vcelku rychle a navíc je většina Bolt aut vysoce klimatizovaná a jedná se tedy i o druh osvěžení a odpočinutí si před horkem 😀 Co se týče sim karty, kupovali jsme ji přímo na letišti za 299 TBH. Měla dostatek dat pro celý náš pobyt, navíc slibovala neomezená data pro sociální sítě. Sim karta byla od operátora True 5G a nikdy jsme neměli problém s pokrytím.



Když jsme přiletěli do Bangkoku, bylo potřeba dostat se do centra. Bohužel ale taxíky, Bolt ani vlaky tady nefungovaly na bázi placení kartou, proto jsme si museli směnit přímo na letišti. Všude se píše o výhodné směnárně přímo tam, my jsme ji ale nenašli a směnili jsme si menší obnos peněz nevýhodně dole přímo u vlaku, abychom se z letiště konečně vymotali.
Bangkok – China Town
V Bangkoku jsme na můj vkus byli příliš málo dní, abychom stihli vidět vše, co jsme si naplánovali. Hned v den příletu, když jsme se pořádně vyspali, jsme se vydali za jídlem a skončili v China Town. A přesně tohle místo byl skok do thajské reality, kdy jsme jen chodili po ulici z jednoho konce do druhého a nechápali, kde jsme se to ocitli 😀 Pro nás to byla opravdu jiná realita plná jídla, lidí, kultur a taky divných vůní (čti smradů). Na této čtvrti můžete vyzkoušet snad každé jídlo, na které si jen vzpomenete ve spojení s Thajskem. Ceny byly na naše poměry neskutečné, za jídlo zaplatíte klidně jen pár korun a pochutnáte si (pokud nejste frfňa jako já). Doporučuji toto místo navštívit za tmy, je tam živo a všechna ta světla Vás přenesou di jiné reality.



Bangkok – The Grand Palace, ležící Buddha
Druhý den jsme se vydali do Grand Palace a následně k ležícímu Buddhovi. Při cestě do Grand Palace Vás budou zastavovat místní týpci s tím, že je komplex zavřený až do určité hodiny a že Vás vezmou mezitím na okružní jízdu po jiných památkách. Není to pravda, nenechte se a běžte dál 🙂 Na všech podobných památkách je v Thajsku nutné, abyste měli zahalená kolena a ramena. U žen to platí úplně všude, u mužů tak úplně ne, ale přímo v Grand Palace to byla nutnost pro oba. Pokud přijdete nepřipravení jako my, v okolí je spousta malých obchůdků, kde zakoupíte šátek, kalhoty, sukně za pár korun a můžete směle vstoupit do komplexu. Samozřejmě Vám to zcela jistě nezajistí skvělý look na fotkách, ale dovnitř se dostanete 😀 Vstupenky do Grand Palace stojí okolo 350,- a opravdu jde o krásnou podívanou, která za ty peníze stojí.



Ležící Buddha se nachází v blízkém chrámovém komplexu Wat Phra, kde se platí opět vstupné cca 150,-. K Buddhovi postupně dojdete krásně upravenou zahradou, což už samo o sobě stojí za to.



Bangkok – noční život
Když už jsme byli v Bangkoku, samozřejmě jsme si nechtěli nechat ujít noční život. Shrnula bych to tak, že co se stalo v Bangkoku, zůstane v Bangkoku 😀 Nicméně, navštívili jsme Khao San Road a opravdě to nechápu dodnes. Bary vedle sebe jeden na druhém, v každém hraje jiná hudba. Lidí, že se nedá skoro projít, tuna jídla, pití, zelených věciček v různých formách a spousta masážních salónů. Do jednoho jsme zavítali na masáž nohou a musím uznat, že to na rušné ulici před xxx lidmi bylo opravdu zajímavé 😀 Celkově Thajsko svádí ke zkoušení nejen jídla. V celém Thajsku je nově legální marihuana a nejen stánky, ale také obchody jsou na každém kroku. Asi bych to přiřadila k sítím Hruška nebo Coop v ČR 😀 V Thajsku se pěstuje také kratom, místní ho tady žvýkají ve velkém. Stánek s ním jsme ale poprvé potkali až na Phuketu 🙂



Za mě osobně je potřeba v Bangkoku pobýt více dní, protože má opravdu co nabídnout. Byli jsme například na Chatuchak marketu, ale jelikož nebyl víkend, nic jsme z něj neměli. Doporučujou se také plavby lodí po řece, plovoucí market, navštívit některé z nákupních domů. My jsme však tyto věci nestihli a už teď vím, že se do Thajska musíme někdy vrátit a Bangkok trochu více prozkoumat. A pokud Vás zajímá více, opět jsme natočili video z Bangkoku.
Krabi – přílet, ubytování, skútr
Na letiště v Krabi jsme doletěli v půlce dne a neměli zjištěné žádné informace ohledně autobusů či jiného odvozu k hotelu. Na letišti už klasicky stálo nespočet otravných taxikářů, kteří nás chtěli odvézt a nabízeli privátní taxi. Byli jsme zchvácení z letu, hladoví a neměli moc prostoru přemýšlet, takže jsme souhlasili a nechali se odvézt k hotelu za cca 500 Kč. Nakonec jsme ale usoudili, že ta cesta byla tak dlouhá a úmorná, že ta cena ve finále zas tak strašná nebyla. Taxikář nás dovezl přímo k hotelu, v případě autobusu by to tak nebylo. Hotel jsem opět rezervovala předem a byli jsme ubytování v Andaman Breeze Resort. I se snídaní na 3 noci nás hotel vyšel na nějakých 2750 Kč. Nemůžu říct, že jsme s hotelem byli úplně nespokojení, snídaně nebyly tak bohaté jako v Amaře, ale bylo tam čisto, útulno a měli jsme bazén na hotelu. Chůzí to bylo cca 15 minut od pláže a hned pod hotelem byla výborná italská restaurace. Přímo v hotelu jsme si také na dva dny zapůjčili skútr, už si přesně nepamatuju, kolik stál, ale bylo to něco okolo 150 Kč za den. Nicméně skútr nám dovezli z půjčovny asi 5 minut od hotelu a hotel si za zprostředkování vzal provizi, takže kdybychom to věděli dříve, mohli jsme něco málo ušetřit 🙂 V okolí hotelu je spousta restaurací kolem hlavní cesty, takže hlady neumřete. V tomto ohledu bych jen chtěla důrazně upozornit, že banán vařený v kokosovém mléce není krok správným směrem.



Krabi – Tiger Cave Temple
Tento výlet mi byl čert dlužen 😀 Vyrazili jsme ráno na skútru s tím, že jsme věděli, že výstup nahoru bude náročný, ale pro mě byl nakonec docela fatální. Jde opět o místo, kde je potřeba, aby byly ženy zahalené, nicméně když už vstoupíte na schody a jdete směrem nahoru, nikdo nehlídá, jestli jste nebo nejste zahalená. Ono ani vystoupat tu fůru schodů zahalená nejde. Pro výstup doporučuju vzít si opravdu hodně vody a pokrývku hlavy. Já jsem výstup za polovinou vzdala, protože mi začalo být z vedra a vyčerpání neskutečně zle, sestoupila jsem dolů a téměř hodinové čekání na přítele, který se drápal nahoru, jsem strávila na toaletách. Nikdy nezapomenu, jak moc mi bylo na umření, jak mě třeštila hlava a jak jsem to celé podcenila. O samotném výstupu Vám tedy nedokážu příliš co říct, ale přítel vše opět na točil na video, takže Vám ho sem přihodím 🙂
Ao Nang Landmark Night Market
První větší noční trh jsme zažili právě v provincii Krabi v Ao Nang – Landmark Night Market. Trh opravdu doporučuju navštívit, můžete zde vyzkoušet velké množství jídla, hraje živá hudba, nakoupíte i nějaké suvenýry za super ceny. Co bych chtěla zmínit i v závislosti právě na trzích, Thajci ve velké míře používají plasty úplně na všechno. Koupíte si pití v plastovém kelímku? Dají Vám ještě plastové ucho k držení. Koupíte si koláček v plastovém obalu? Nevadí, vloží to ještě do druhého a třetího plastového obalu. V tomto ohledu je ale zajímavé, že odpadkový koš a celkově popelnice tu téměř neuvidíte a jejich hledání se skoro stává noční bojovkou, kterou musíte absolvovat, pokud nechcete vyhodit odpadek na chodník.



7 Islands Sunset Tour
Původně jsme měli naplánovaný výlet lodí pouze na Phi Phi, ale rozhodli jsme se rezervovat si a vyzkoušet výlet i na Krabi. Objednali jsme si tedy den předem 7 Islands Sunset Tour, který nás na půl dne stál pro oba zhruba 1300 Kč a v ceně jsme měli i večeři ve formě BBQ. Vyzvedli nás přímo v hotelu, odvezli k pláži a vyjelo se. Na jedné loďce nás mohlo být okolo 10 lidí a byl to opravdu krásný zážitek. Šnorchlovali jsme, viděli několik ostrovů a pro mě byl nejkrásnější právě západ slunce na ostrově Poda. Vše jsme zdokumentovali právě na videu, které jsem přidala výše, protože je lepší to vidět, než o tom číst 🙂



Phi Phi – transfer, hotel
Transfer na Phi Phi jsme si objednávali opět na internetu den předem a zvolili jsme formu trajektu, který nás vyšel pro oba asi za 600 Kč. Společnost nás vyzvedla přímo na hotelu, po cestě jsme ještě posbírali pár cestujících a všechny nás odvezli do přístavu v Krabi odkud trajekt vyplul. Za asi hodinku a půl jsme byli na Phi Phi. Při vstupu na ostrov od všech cestujících vybírali malý poplatek 20 TBH. Ubytování na Phi Phi je dražší než v jiných destinacích Thajska a taky je poměrně rychle vyprodané. My jsme zvolili skromné ubytování, jelikož jsme zde zůstali pouze dvě noci a nechtěli jsme nic drahého. S ubytováním PP Insula jsme byli opravdu spokojení, nebyl to žádný přepych, ubytování bylo bez snídaně, ale fungovala klimatizace, bylo to všude blízko a to pro nás bylo důležité. Vyšlo nás na dvě noci 2300 Kč. Navíc byli v hotelu strašně příjemní majitelé, kteří tam měli nádherné kočičky, které nám aspoň na chvíli nahradily tu naši uřvanou, kterou máme doma 😀 Hned po příjezdu na ostrov jsme si chtěli směnit peníze a narazili jsme na směnárnu, která měla dokonce nejlepší kurz, který jsme do té doby v Thajsku viděli. Byla to tato směnárna.
Phi Phi – ostrov, pláže, jídlo
Jak už jsem zmiňovala, Phi Phi je malý ostrůvek, který je opravdu nádherný, ale na druhou stranu drahý. Je zde spousta restaurací, které jsou dražší než na co jsme byli do té doby zvyklí, ale samozřejmě se najíte i mimo restaurace na nějakých menších trzích. Neměli jsme příliš času ostrov prozkoumat, ale loďkou jsme se za 100 TBH nechali dopravit na druhý konec ostrova na pláž Long Beach. Šlo spíše o takový odpočinek, nic na šnorchlování, ale chtěli jsme si jeden den prostě jen poležet na pláži.



Phi Phi – výlet na okolní ostrovy
Na Phi Phi jsme se těšili především z důvodu, že se podíváme v rámci výletu na okolní ostrůvky. Zvažovali jsme privátní tour, ale nakonec jsme se rozhodli pro klasický jednodenní výlet s více lidmi. Zpětně musím uznat, že privátní plavba by byla určitě lepší a stojí za to si za ni připlatit. Výlet jsme si rezervovali den předem u společnosti Visa Travel, kterou vlastní slečna, která je původem z Česka a na Koh Phi Phi žije již několik let. Výlet byl opravdu skvělý a moc jsme si jej užili. Prvně jsme tedy vyrazili na místo, kde by se měli dát pozorovat malí žraloci, bohužel jsme ale na žádného nenarazili. Nicméně krásný podmořský život nám to vynahradil. Další zastávkou byl Bamboo Island s nádherně bílým pískem a křišťálovou vodou, Monkey Beach (tady doporučuji být ostražitý) či známé místo Maya Bay. Během plavby jsme se také dostali na druhé místo, kde měla být možnost pozorovat malé žraloky. Tady se nám to konečně podařilo a bylo to boží. Pro mě, stresaře z mořských hlubin, to byla krásná odměna za to, že jsem se překonala a do hluboké vody šla. Nekrásnější z celého výletu pro mě byla zátoka Phi Lay Lagoon, kde jsem si připadala, že jsme se ocitli ve filmu Avatar. Nakonec jsme měli krásný západ uprostřed moře a přemístili se na místo, kde jsme měli možnost pozorovat v úplné tmě světélkující plankton. Celý výlet nás i s jídlem, pitím, ovocem a zapůjčením vybavení stál 850 TBH, což je naprosto skvělá cena.



O celém pobytu na Phi Phi včetně výletu jsme natočili vlog, takže pokud Vás zajímá víc, určitě doporučuju se kouknout 🙂
Koh Lanta- ubytování, doprava, co navštívit
Koh Lanta je malý ostrov, který bych doporučila spíše těm, kteří si chtějí užít prázdné pláže, klid a odpočinek. Oproti ostatním místům, které jsme navštívili, je zde opravdu málo turistů a méně míst k vidění, tudíž ideální místo, kde můžete jen tak být. Z Phi Phi jsme se na Koh Lantu dostali trajektem za cca 1,5 hodinky a stál nás pro dva lidi okolo 620 Kč. Z přístavu na Koho Lantě je potom potřeba sehnat si opravdu do hotelu, což není vůbec problém, protože spousta přepravců stojí přímo v přístavu a nabízí odvoz. Ubytování jsme měli opět domluvené předem a zvolili jsme Lanta Fa Rung Beach Resort. Byli jsme mega spokojení, ubytování bylo nádherné, v přírodě hned u moře, podávali skvělé snídaně a majitelé byli neskutečně milí. Jako neznalí jsme si zarezervovali pokoj jen s ventilátorem bez klimatizace, což po dvou dnech šlo změnit na lepší pokoj s klimatizací za menší příplatek. V ubytování nám půjčili i skútr, kterým jsme se celou dobu po ostrově pohybovali.



Koh Lanta oplývá velkým množstvím pláží, které jsou většinou téměř prázdné a můžete si na nich užít jak klid, tak i zábavu ve vlnách. My jsme konkrétně navštívili pláže Beautiful Beach, Bamboo Beach a Nui Bay. K poslední zmíněné je potřeba dojít po schodech, není tam moc stínu, ale jsou na ní neskutečné vlny, krásná voda a navíc malinký stánek, kde si u usměvavé paní můžete dát něco studeného k pití.
Jak jsem již několikrát zmínila, Lanta je opravdu poklidná a příliš aktivit, které zde kromě pláží můžete podniknout, není. My jsme kromě odpočinku navštívili zápasy v thajském boxu a přítel si navíc dopředu rezervoval i trénink v jednom z gymů. Cena byla cca 600 TBH za lekci a vstupenky na zápas nás stály pro dva 1000 Kč. Oboje velmi doporučujeme, jelikož to byl skvělý zážitek. Nakonec jsme ještě navštívili Lanta Old Town, což byla ulička s obchůdky a molo, ale za mě to úplně nedoporučuju. Více se mi líbila projížďka na skútru, kterou jsme tam absolvovali.
Na Lantě jsme zároveň navštívili nejlepší restauraci za celý náš pobyt v Thajsku a já vůbec nechápu, jak můžou mít tak málo hodnocení na Google Maps. Myslím si, že lepší Teriyaki chicken už nikdy nevyzkouším. Pokud máte rádi Itálii a toužíte po změně, můžete navštívit tuto restauraci, kde mají skvělou pizzu. A jelikož my zatoužili i po burgerech, zašli jsme si zde a byli jsme taky neskutečně spokojení. Koh Lanta proto za mě určitě vede v tom, že nám poskytla nejlepší jídla za celou dovolenou.



Phuket – speedboat, ubytování
Z Koh Lanta jsme na Phuket zvolili dopravu se společností Bundhaya Speed Boat. Cesta je poměrně dlouhá, proto jsme zvolili tento rychlejší (oproti trajektu), ale také dražší způsob přepravy. Na recenzích mají docela málo, ale my jsme problém neměli žádný. Cesta nás stála pro dva 1620 Kč. Když se doplavíte do přístavu na Phuketu, hned Vám začnou různí taxikáři nabízet docela přemrštěné privátní cesty do centra. Odmítněte, vyjděte z přístavu a běžte směrem kolem cesty dál. Někde za přístavem si otevřete aplikaci Boltu a přivolejte si řidiče. Cena je o dost nižší. Privátní taxík vyšel cca na 600 Kč, nás cesta Boltem vyšla na 150 Kč.
Ubytování jsme opět měli zařízeno předem přes Booking v oblasti Kata Beach. Pro konec dovolené jsme zvolili hotel, kde jsme měli z pokoje přístup do bazénu a bylo to naprosto perfektní. Cena se snídaní za dvě noci byla 2750 Kč a přímo v hotelu jsme si mohli za pár korun půjčit skútr.



Phuket – Wat Chalong, The Big Buddha
Na Phuketu jsme byli pouze na den a půl, proto jsme nestihli všechna hezká místa, která nabízí. Skútrem jsme si z hotelu zajeli hned po snídani na The Big Buddha, což je za mě neskutečné místo. Cesta tam vede docela dost do kopce, ale můžete vyjet až pod Buddhu motorkou a zadarmo zaparkovat. Vstup je taktéž zdarma, jen ženy musí být zahalené. Uvnitř chrámu se můžete střetnout i s mnichem, který Vám na ruku uváže náramek a daruje požehnání. Jde o poměrně turistický, ale krásný proces (náramek nosím i dnes po půl roce a stále jsem jej nesundala).
Wat Chalong take doporučuji navštívit. Jedná se o krásný komplex chrámů.



Phuket – Naka Weekend Market
Poslední a nejlepší market, který jsme navštívili. Najdete tam snad vše, na co si vzpomenete a mnohem víc! Já bohužel nejsem úplný dobrodruh, co se týče jídla zkouším jen ověřené klasiky a navíc nejím zeleninu, takže pro mě Thajsko win win situace (nadsázka) 😀 Nicméně miluju sladké a za mě musíte vyzkoušet rýžové knedlíčky plněné jahodou a čokoládou nebo ty podivné tenké palačinky plněné krémem. V Thajsku taky najdete sushi na jejich způsob, které obsahuje většinou jiné suroviny než jsme zvyklí. Co ROZHODNĚ doporučuju vyzkoušet je dutina. Je to odporné, ale vyzkoušet to musíte. Za mě je to hodně prohnilá cibule 😀 Zamilovala jsem si taky melounové drinky. Na marketu taky můžete natrefit na umělecká vystoupení a celkově je tam skvělá atmosféra.






Phuket –> Bangkok – odlet
Na letiště v Phuketu jsme si opět objednali Bolt, který byl o něco dražší, jelikož jde o opravdu dlouhou cestu z oblasti Kata Beach. Měli jsme ještě čas, proto jsme navštívili známé místo Mai Khao Beach, odkud lze pozorovat přilétající a odlétající letadla velmi z blízka. My jsme bohužel žádné opravdu blízké nestihli, ale i tak to bylo super zpestření. Odtud jsme si opět zavolali Bolt, který nás už zavezl přímo na letiště. Jestli budete na letišti Phuket hladoví, určitě vyzkoušejte Egg All Day okýnko s nejlepšími vajíčkovými tousty.



Do Bangkoku jsme už přiletěli opravdu pozdě. Jen jsme se dopravili na ubytování a nachystali se na dlouhý let domů. Mimochodem pokud budete chtít bydlet v Bangkoku v této oblasti, určitě můžeme doporučit Hansa Bangkok House. Nádherné stylové ubytování s boží snídaní za super cenu. Posledním tipem ode mě je, abyste na letiště vyjeli s opravdu velkým předstihem. My jsme chytli neskutečnou zácpu v centru města a měli fakt nahnáno, že let nestihneme.



A na kolik nás to celé vlastně vyšlo?
Ačkoli je Thajsko opravdu levná země, kde velkou část výdajů tvoří právě letenky, my jsme si chtěli dovolenou užít na plno, proto náš rozpočet byl i vyšší, než za jaký by se dalo Thajsko zvládnout. Já osobně tipuju, že ve dvojici by se dalo ušetřit i 50% z naší výsledné částky.
Položka | Částka |
Zpáteční letenky VIE-BKK | 29 550 Kč |
Sedačky při letu tam | 1690 Kč |
Parkování ve Vídni | 1850 Kč |
Pojištění | 910 Kč |
Nafta, dálniční známky | 1780 Kč |
Vnitrostátní lety | 3800 Kč |
Trajekty, Speed Boat | 2900 Kč |
Ubytování | 17 700 Kč |
Výlety | 2440 Kč |
Vstupné | 1730 Kč |
Ostatní – taxi, jídlo, suvenýry | 18 470 Kč |
Celkem za 2 osoby | 82 820 Kč |
Jak jsem psala už výše. Není to malá částka, ale dovolenou jsme si maximálně užili. Chtěli jsme se ubytovat a poprvé zažít hotel s rooftop bazénem, protože je stále cenově dostupnější se takto ubytovat v Thajsku než v jiných dražších státech. Také jsme si dělali dovolenou co nejvíce pohodlnou. Pokud by člověk spal v hostelech ve sdílených ložnicích, jezdil veřejnou dopravou, jedl pouze na trhu a místo vnitrostátní přepravy letadlem volil vlaky, určitě by se dostal na o dost menší částku. Nicméně cestování je přesně takové, jaké si jej uděláte. Každému vyhovuje něco jiného a každý má jiné požadavky. Pro nás to byl jeden z nejlepších zážitků v životě a nelitujeme ani jedné koruny.